تاریخچه شرکت صنعتی آما

ابتکار تولید الکترود جوشکاری در ایران پس از مطالعات و بررسی های بعمل آمده توسط سه نفر از متخصصین و پیشکسوتان صنعت کشور در اردیبهشت ماه 1338 شکل گرفت . بدین منظور پس از طی مراحل قانونی شرکت صنعتی آما در مهرماه 1338 رسماً تاسیس گردید .

تولید انبوه با ظرفیت سالیانه 440 تن در فروردین ماه 1340 بوسیله ماشین آلات ساخت شرکت آغاز گردید .

نیاز داخلی به انواع الکترود در سال های قبل از تاسیس شرکت از طریق واردات و منابع خارجی تامین میشد ، بطوریکه طبق آمار وزارت بازرگانی در سال 1337 حدود 1100 تن الکترود وارد کشور شده بود که 700 تن آن انحصاراً برای صنایع نفت و مستقیماً توسط شرکت نفت بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی انجام گرفته بود . با توجه به افزایش تقاضای داخلی برای انواع الکترود ، شرکت صنعتی آما پس از ساخت و تجهیز سه خط تولیدی جدید ظرفیت تولیدی خود را در سال 1342 به 2200 تن افزایش داد .

با عنایت به روند رو به رشد صنعتی شدن کشور در اوایل دهه 1340 و افزایش تقاضا برای انواع الکترودهای صنعتی ، شرکت آما به منظور پاسخ گویی به نیازهای صنایع مختلف و به روز رساندن دانش فنی ، در سال 1963 میلادی (1343 شمسی) قرارداد همکاری و تبادل دانش فنی و اطلاعات با شرکت OERLIKON سوئیس که یکی از بزرگترین شرکت های صاحب نام در این رشته صنعتی می باشد منعقد گردید و این همکاری به مدت 40 سال ادامه داشته است .

در سال 1348 بمنظور پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان داخلی ، اولین واحد تولید سنگهای سایش و برش کشور با کمک دانش فنی شرکت RASTA سوئیس تاسیس گردید .

استفاده از دانش فنی و ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته در تولید الکترود و بکارگیری نیروهای متخصص و علاقمند در این شرکت باعث ارتقاء کیفیت محصولات تا حد استانداردهای شناخته شده بین المللی و جلب اعتماد مصرف کنندگان و افزایش شدید تقاضا گردید ، لذا برای پاسخ گویی به این نیاز با تلاش و برنامه ریزی مدیریت شرکت میزان تولید در سال 1356 به 24000 تن افزایش یافت .

با آغاز انقلاب اسلامی و تحولات پس از آن ، شرکت آما هماهنگ با سیاست های جدید صنعتی کشور نسبت به تولید و تامین نیازهای مصرف کنندگان بدون وقفه ادامه داد و علیرغم آغاز جنگ تحمیلی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن و در نتیجه نقصان حجم تولید ، این شرکت همچنان به عنوان یکی از مهمترین تأمین کنندگان الکترود مورد نیاز صنایع کشور و  متعاقباً تأمین نیازهای بازسازی مناطق جنگی به فعالیت خود استمرار بخشید.

با پایان یافتن جنگ تحمیلی و آغاز دوران جدید در بازسازی و سازندگی کشور ، مدیریت شرکت با توجه به تحولات بوجود آمده در تکنولوژی جوشکاری در کشورهای پیشرفته جهان ، تصمیم به گسترش و توسعه این صنعت و رساندن آن به آخرین دستاوردهای موجود دنیا گرفت . بدین منظور برنامه ریزی جهت اجرای طرح توسعه برای تولید محصولات جدید و افزایش ظرفیت تولیدی به سالیانه 45000 تن با تکیه بر تجربیات ارزشمند موجود در مجموعه آما با تشویق و حمایت بی دریغ وزارت صنایع آغاز گردید .

بدلیل محدودیت فضای تولیدی در محل کارخانه قدیم ، عملیات اجرایی پروژه جدید در سال 1376 در زمینی به مساحت 50000 متر مربع در کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج شامل سالن های تولیدی ، انبارها ، آزمایشگاه ها ، کارگاههای تعمیراتی و پشتیبانی و تأسیسات رفاهی آغاز گردید .

در سال 1389 با با خرید زمین مجاور و احداث سالن ها و ساختمان های مورد نیاز ، وسعت کارخانه به 110000 متر مربع افزایش یافت .

طبق برنامه ریزی های به عمل آمده محل کارخانجات قدیم شرکت به مساحت 20000 متر مربع با هدف ارتقاء دانش فنی جوشکاری و تربیت متخصصین جوشکاری با همکاری دانشگاه های کشور و مراکز معتبر بین المللی اختصاص یافته است .

علی ایحال هدف اصلی مدیریت و مجموعه آما ارتقاء مستمر کیفیت محصولات و جلب رضایت مشتریان و مصرف کنندگان داخلی و خارجی و گسترش صادرات می باشد .

بدین منظور با تجهیز و سرمایه گذاری قابل توجه در امر تحقیقات ، کنترل کیفیت ، جذب متخصصین و همکاری با دانشگاههای کشور ، آموزش مستمر پرسنل ، برقراری سیستم های تضمین کیفیت و اخذ گواهی فنی از موسسات بین المللی و نیز ایجاد واحد تحقیقات بازار و خدمات پس از فروش ، شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی ، برقراری ارتباط و همکاری نزدیک با شرکت های صاحب نام در صنعت جوشکاری ، عضویت در انجمن ها و سازمان های معتبر بین المللی جوشکاری ، برگزاری کنفرانس های تخصصی بین المللی و داخلی و برگزاری کلاسهای آموزشی و توجیهی برای کارخانجات صنعتی ، سعی در رسیدن به اهداف فوق و کمک به صنایع کشور دارد .